Díky modelkám

07.03.2020

Včera večer mi přišla zpráva... "Ahoj, fotíš?" odpovídám že ano. "Portét,fashion, glamour, topless, akt?" ..to už mi přišlo poněkud zvláštní..přece když si vyberu fotografa, většinou vím alespoň zhruba co od něj chci. Navíc tázající byl muž..tedy alespoň podle jména. Nicméně slušně odpovídám, že vzhledem k tomu, že fotím jen venku, tak nevedu glamour..a akt jen ženský... Konverzace pokračovala.. "Ale já chci fotit tebe". No to už jsem se samozřejmě smála..při představě že pobíhám ve svých téměř čtyřiceti letech nahá po lese aby si mohl nějaký bůhvíjestli fotograf ukojit své potřeby.. no nic, konverzaci jsem slušně ukončila. Tahle nabídka nebyla zdaleka první..a to jsem prosím ta "za foťákem". Nedovedu si ani představit, kolik podobných musí chodit těm krásným holkám, co stojí před ním.

Na to konto jsem se trošku zamyslela, zda je to vůbec k smíchu. Samozřejmě si dovedu představit, že fotograf bez portfolia a s minimálními zkušenostmi se také potřebuje na někom zaučit..také jsem to nedávno tak měla, ovšem o to lehčí, že jsem ženská, tudíž je fotoseance se mnou nese menší riziko sexuálního harašení....přesto jsem vždy napsala co a proč si představuji a uvedla slečny do obrazu jak to bude probíhat a co nabízím jim..atd atd..

Z některých poptávek na modelky mám husí kůži. Jako by šlo o "maso" nebo "zboží". Za mě tedy fotograf a modelka jsou rovnocenní partneři, kteří společně tvoří nějaké dílo...s tím rozdílem že fotograf bývá adekvátně oblečený a obutý, narozdíl od modelky, která buď pobíhá polonahá ve sněhu, případně ve studené vodě nebo se válí v kopřivách či na holé zemi, údy zlámané v nepřirozených polohách, které ovšem na foce vypadají báječně a ještě se u toho tváří svůdně, uvolněně, nebo jakkoliv si fotograf přeje.

Že fotomodeling není žádná legrace mi prvně došlo před dvěma lety na kurzu u Markétky Novákové, kdy jsme pobíhali zmrzlí s foťáky v mínus dvou stupních..a křehké stvoření před námi v lehkých vílích šatičkách se ptá..."Mám sa vyzút ?" Tenkrát jsem při té představě třeštila oči a nejvíc ze všeho jsem myslela na to, aby se už modelínka oblíkla a nenastydla. Od té doby jsem lehce přitvrdila..a některé modelky již třeští oči na mě, cože to po nich chci...ale na druhou stranu, každý vždy má u mě právo veta..

Měla jsem to štěstí fotit s mnoha skvělými modelkami. A kdo fotí, ten ví, že není modelka jako modelka. Úchvatná postava a dokonalá tvář je až to druhotné...Vidím denně stovky fotek s nádhernýma holkama, které jsou tak nějak o ničem (myslím fotky, nikoliv holky). Málokdo si uvědomuje, že alfa a omega portrétu je výraz...a za ním póza (postoj). Schválně si zkuste najít nějakou fotku co se Vám líbí..stoupněte si před zrcadlo a zkuste tu pózu a výraz napodobit. Zdá se Vám to lehké? Není. Navíc jakmile si stoupnete před foťák, většině z vás (včetně mě) strne obličej do nějaké grimasy. Pak je na fotografovi, aby vás uvolnil a napózoval. Fotím-li zkušenou modelku je tomu naopak. Jakoby se výraz změnil, jakmile na ní namířím foťák..jakoby začalo soukromé představení jen pro mě. Kolem může být spoustu lidí a ruchů..ale když spojení funguje, tak je to tam! Skvělý zážitek.

Klobouk dolů před všemi, kdo to umí..a držím palce těm, co se učí...protože je to řehole, nikoliv povrchní legrace jak se nezasvěceným může zdát. A můj názor je ten, že profi modelka si také zaslouží profi ohodnocení..takže holky nepodceňujte se. Za práci si vemte odměnu, stejně jako fotograf, herec, zadavatel, majitel agentury a kdovíkdo ještě...bez vás by to totiž nešlo..

Díky všem mým modelkám.